Nov. 14, 2017

Maakad

Meie Alariga oleme mõlemad maalapsed. Meie mõlemi päris kodud on olnud maal, oleme käinud maal lasteaias ja maakoolis. Meid on kasvatatud lihtsuses, õnnes ja töös. Õppetöö on meid mõlemaid viinud linnadesse ning nii kujunes ka meie ühine elu lõpuks Tartus. 

Päris kesklinnas pole me kumbki kunagi elanud, ei koos ega ka eraldi. Meie ühine kodu sai ka Tartu valda, Raadile. Elasime seal oma õnnelikud kokkukasvamise aastad ning lõpuks väsisime sellest kõigest. Igapäevast elu hakkasid häirima teiste liikumised ja toimetused, mis senini olid kui mööda külge jooksnud ning justkui ei osanudki märgata.

Kui meil sai lapse plaan paika pandud, alustamise paralleelselt ka mõlgutamist oma kodu poole. Me valisime maju nii Tartus, Tartu ääres kui ka päris maal, kordagi adumata fakti, et me tahame eelkõige rahu ja vaikust. Kuniks siis asjade kokkulangevuse tõttu viis meie ühine elutee meid Peipsi äärde elama.

Kas me oleme kahetsenud oma otsust loobuda linnaelu lihtsusest ja aja kokkuhoiust? Ei kordagi. Seda mis tulevik toob, kes seda ennustada oskab, praegu ainus asi, millest puudust tunneme on see, et Tellitoit.ee ei tarni toitu meieni, sest me elame liiga kaugel linnast :D

Sattusin täna Jane blogi lugema ja see ajendas mind mõtteid mõlgutama maale kolimise plussidest ja miinustest. Miinuseid on, kuid plusse on oluliselt rohkem.

Plussid:

* Päris oma kodu, ei mingit pangalaenu, ei mingit "võlgu olemist", päris meie oma, teeme mis tahame!

* Väga suur aed ning ca 14 hektarit maad- kasvata mida tahad. Suur aed annab lastel võimaluse mängida-joosta, koeral elada õnnelikku elu, meil endil luua ja näha kasvamas oma töö vilja. Kogu juur-ja köögivili omast aiast, imetore tunne!

* VAIKUS- ei mingit jalgade trampimist ülemisel korrusel, ei mingit välisukse paugutamist, ei mingeid automürinaid akna all.

* Tubade ruumikus-avarus. Oleme oma kodu kujundanud nõnda, et kõik oleks võimalikult heledais toonides ning avar ja valgusküllane.

* Kunagi ei ole igav, KO-GU-AEG on midagi vaja teha. Tundub väsitav? mingi piirini ongi, kuid ma ei kujutaks enam end ette korteris käed rüppes passimas.

* Me saame luua oma lastele kodu, mida nad ka täiskasvanuna külastavad kui päris oma kodu, mitte kui kohta, kus nad lihtsalt elasid. Mõtle kui tore on Alaril minna oma vanemate juurde-  Alar on kogu teadliku elu elanud seal, kutsunud seda maja oma koduks. Mina kahjuks oma koju enam minna ei saa, sest vanemad on mitu korda elukohta vahetanud, kuid meie Roela maja on ja jääb igavesti minu päris koduks.

* Privaatsus- kõnni või alasti, kedagi ei huvita.

Miinused:

* Sõit kodust-tööle ja töölt-koju on kulukas. Kütus on päris kallis lõbu. Kuid see ülemine rida korvab kõik selle.

* ehitus maksab, aga no mis asi siin elus ei maksaks.

Kuid kõige tähtsam selle kolimise ning maal elamise juures on hingerahu. Ma pole end aastaid kuskil tundnud kui kodus. Nüüd on meil oma päris kodu. Meie imearmas majake oja kaldal suure Tamme all. Meie kodu.