Oct. 31, 2016

Kuidas kaalu langetada? Üks päev trenni koos minuga.

Kaalulanguse postitus sai palju menu ja postkasti tuli palju küsimusi, kus küsiti personaalset abi/tuge ning otsustasin siia kirja panna, milline näeb välja üks tavaline trennipäev meie kodus. Räägin siis pikemalt lahti oma tänase trenni, mis on üldiselt väiksemate muutustega minu igapäevane treening.

Kui kehakaal on kõrge, on treeningul oluline roll aeroobsel treeningul sest koos sellega on peki põletus kõige tõhusam. Alustasin varasemalt trenni jalutamisega, siis kepikõnniga ning siis alustasin jooksulindil. Nüüdseks ongi nii, et teen 25-60 min jooksulindil intervallidena jooksmist ja kõndimist. Selline ajavahemik sõltub nüüd eelneva päeva aktiivsusest, kuid alla 25 minuti ei ole ma jooksulindil, see on minimaalne aeg. Alustasin nõnda, et 5 min kõndisin, 2 min jooksin, 3 min kõndisin, 2 min jooksin jne ning alati lõpetasin kõndimisega- sellise rütmiga ma olin lindil kuskil 50-60 min, sest sel ajal ma jõutrenni lisaks ei teinud. Tänase päeva rütm on nõnda, et kõnnin kiire tempoga 2 min, jooksen 5 min, kõnnin 1 min, jooksen 5 min jne ning tavalise päeva õhtutel olen siis lindil 40 min. Täna olin 60 min sest nii kurb on olla. Jooksulindil lõpetades olen läbimärg ning siis annan endale ca 5 min et uuesti hingama õppida ja alustan jõutrenniga.

Alustuseks on balance ball´i peal ning hantlitega harjutused kätele , rinnale ja õlgadele, sest kohe peale jooksmist ma harjutusi jalgadele lihtsalt teha ei jõua. Seejärel teen harjutusi kõhulihastele ning alaseljale- nii balance palli peal kui ka lihtsaid keha ja jalatõsteid, mis treenivad kõhtu- Samuti lisandub sellele 3 seeriat planku. Siis teen väikese hingetõmbe ning hakkan peale jalgadega. Kätele ja põlvedele toetades teen jalatõsteid täisnurga all lae poole, 4 seeriat, siis teen balance palli peale väljaasteid, mida ma üldiselt ei salli, aga nende tõhusus on suurepärane. Ning viimaseks harjutuseks on siis kükki langedes balance pallist kinni haaramine ja kükist üles tõustes selle üles tõstmine ning uuesti kükki minnes panen selle maha tagasi (vist saate aru). Seda teen siis kokku 3-4 seeriat, oleneb kui kaua lihased vastu peavad.

Ja siis ma venitan ennast, teen joogast tuntud päikese tervitust 4-5 korda läbi ning painutan ja sirutan end nii kuidas parajasti meeldib. Vahel kui tundub et ei andnud päris maksimaalset panust siis longin jooksulindil veel 10-15 min rahulikult. Selline treeningutsükkel võtab minult ära jooksulindil ca 400-500cal ning treeningu osas jään vastuse võlgu. Varem, kui mul balance palli veel ei olnud, tegin samu harjutusi põrandal ning hantlitega, kasutasin nii diivanilauda kui ka tooli erinevate harjutuste tegemiseks. Nüüd tegi balance pall mu elu natuke lihtsamaks. Samuti  saan harjutada paremini tasakaalu hoidma. Selle pooliku palli suur pluss on ka see, et lisaks treenitavale lihasgrupile on terve keha lihased samal ajal töös, et tagada tasakaal. Endale imestuseks peale jõutreeningu lisamist on ikkagi kaal tasapisi langenud. Kartsin muidu, et äkki jääb pidama või isegi natuke tõuseb. Olen nüüd mõned korrad käinud ka õues jooksmas, vahelduse mõttes. Mingit konkreetset rada ja raja pikkus ma ette pole võtnud, lihtsalt hakkan tasapisi kuhugi poole minema ja kui tunnen et hakkan väsima siis arvestan sellega, et tahan jõuda ka koju tagasi joosta. Samuti püüan iga kord pidada natukese haaval rohkem vastu.

Negatiivsest poolest nii palju, et jooksulindilt on suht kerge kukkuda. Ise veel kukkunud ei ole aga olin sellele eelmisel nädalal korra päris lähedal. Teiseks on balance palli pealt väga kerge käntsa panna ja sellega sain ma täna hakkama- jäin terveks, lihtsalt ehmatas. Kolmandaks on mu parem põlv hakanud valusüstidega näkku panema, seega pean vahepeal asendit valu tõttu korrigeerima ning vahel ka läbi valu toimetama. Kõige suurem positiivne pool ei ole tegelikult kaalulangus, vaid see, et olen saanud oma igapäevastest seljavaludest lahti. Muidugi on väga hea et kaal alaneb ja muutun järjest tugevamaks, kuid igapäevane seljavalu 24-aastasel naisel on päris inetu lugu. Liikumise võimalus on nii alahinnatud, oma kehaga tuleb tegeleda, kui sul selleks võimalus on antud. On lollus pidada trenni nõmedaks või mittevajalikuks. Ülekaal... see laastab keha nii julmalt, mingil koledal hetkel saad sa sellest lihtsalt aru, ning siis on sellest väga raske välja tulla. Minu teekonna algus oli väga raske- liikuda oli raske, võhma ei olnud; tahtejõudu oli vähe kuid samas oli piisavalt, et endaga tegeleda; viha enda keha vastu oli nii suur, kuid veel suurem oli see äng mõttest, et "miks ma endale nii üldse tegin, miks ma end selliseks istusin ja sõin?". Nüüd, kui ma oma figuuriga tubli tööd teen, ei ole ma sugugi tulemusega veel sõbrasuhtes, kuid ma olen rahu loonud iseendaga, sest ma ju pingutan, ma teen midagi iseenda heaks, oma tervise heaks- ja veel parem on see, et ma tunnen, kuidas see mind iga korraga üha enam ellu äratab. Ära passi, isegi kui sul pole hantleid või jooksulinti või tasakaalupalli või korralikke trenniriideid- ega need asjad sinu eest trenni ära ei tee, ikka sina ise teed. Mina arvasin ka alguses, et ilma trenniklubita ei saa trenni teha, või ilma vahenditeta- isver kuidas saab- ja kui raske on oma kere liigutada, ja väga hea koormuse saab ( bodybuilderid on omaette teema, ma räägin paksukestest).

Siit ei tasu nüüd kaasa haarata ideed, et inimene ei tohi olla ümmargusem või et ainukesed ausad inimesed on saldedad inimesed, kindlasti pole see nii. Sa näitad välja oma enesekindlust oma kehakeelega, usu mind, kõik näevad kui sa oma kehas end hästi ei tunne, küsi siis endalt- miks see nii on?

19.november on plaan minna Novembrijooksule. Kõik rohkem ja vähem treenitud tüdrukuid/naisi ootan endale kampa! Kirjutage julgelt minu FB postkasti või e-mailile.