Mar. 20, 2017

Agnes ja tema paaniline hirm

Ma kardan siin elus väheseid asju. Aga neid väheseid asju siiski päris korralikult. Minu üheks suurimaks hirmuks on see, kui lähedasega midagi juhtub ning seda kardan ma iga kord, kui keegi neist lähedastest kuhugi läheb või midagi minu jaoks ohtlikuna näivat tegevust ette võtab. Ja ma kardan ämblikuid. Ma lihtsalt lähen sealt piirkonnast kiiremat sorti sammul minema. Vahel olen jube vapper ja suure kisaga astun paanikas lihtsalt ämbliku laiaks. Julmur. Ja kolmas asi, mida ma tõesti kardan..heh...HAMBARAVI!

Minu emps on peaaegu terve minu teadliku aja töötanud hambaravis. Samuti olen mina seal olnud elupäevad püsikunde, sest mind on lihtsalt õnnistatud pehmete ja tundlike hammastega. Ma olen seal nii palju käinud ja käin edaspidigi ning see hirm...vanemaks saades see minu arvates isegi kasvab. Jube! Aga paraku on see koht, kus tuleb käia ja sealsel personalil lasta teha seda, mida teha on vaja, sest vastasel korral läheb asi veel rohkem peeti.

Eelmise nädala pühapäeval maalt Tartu tagasi sõites hakkas jant peale. Olin varemgi tajunud sellist väiksemat närvivalu, kuid seekord see valu nagu plahvatas nii et võttis isegi krokodillikad silmast välja voolama. Olin suhteliselt kindel, et tegu on tarkushamba kasvamisega, sest seal see igeme osa oli mega punnis jne. Kuna öö oli samuti valulik siis helistasin kohe hommikul emale ning sain esmaspäeva õhtuks Virudenti aja. Mul on seal oma lemmik arst Viktor, kelle juures ma oma muresid lahendamas käin. Tehtu kohapeal röntgen ning selgus, et tegelikult on põletik hoopis 6.hamba all. Nii, seekord siis pandi "närvi tappev aine" sisse ja lapiti hammas kokku tagasi ja saadeti ära ning tagasi oodati mind siis reede õhtul.

Olin jälle preili paanika ja noh, värisevate jalgadega sai sinna toolile siiski pikali mindud. Teadsin ju, et ees ootab juureravi, mida on mulle korduvalt tehtud ja mis ajaga sugugi meeldivamaks ka ei muutu. Hammast avades selgus, et ega see närvi närakas ei olnudki selle ravimiga seal päris kutuks saanud, seega tapeti see närv sealsamas ära. JOHHAIDII mis valu. Sain kaks korda tuimestit ka, mis loomulikult mõjus siis, kui kõik oli juba möödas :) Igatahes lõpuks saadi ravi mulle tehtud ja ajutine plomm peale. Tagasi lähen aprilli esimese nädala lõpus, kus siis kanalid ilusti ära täidetakse ja kogu moos. Peale süsti palusin maad ja taevast et pilt eest ära läheks, aga no ei läinud. Kangesti kiskus sinna poole aga noh...elu.

Miks ma käin Rakveres Virudenti hambaravis? Sest kvaliteetsemat kohta ma ei tea. Üks kord käisin valuga stomatoloogia kliinikus erakorralise haigena, kus taheti valu tõttu välja tõmmata tarkushammas. Õnneks sealne resident märkas, et 7. hamba all on põletikukolle ning nii kui lahti puuriti, nii möks välja plahvatas. Jube ilus jutt. Siis käisin ükskord kesklinnas hambaravis, kus tehti vähemalt 5 korda ühele hambale ravi, mis minu arsti juures saab tehtud ühe korraga ( mõelge nüüd selle rahasumma peale, mis iga kord tuli maksta). Kaarsilla hambaravis käis Alar oma tarkushammast välja tõmbamas, mille kohale õmblust ei tehtud, kuigi oleks olnud tarvis ning samuti ei saanud AB ravi peale, öeldi, et kui vaja siis pöörduge perearsti poole. Sorri inimesed, tehke-oma-töö-algusest-lõpuni-korralikult. Lõpuks kui enam ei talunud siis lasin oma kolleegil kirjutada digiretsepti antibiotsile ja valuvaigistile ning siis sai apteegist oma ravimid kätte, mis peale asi natuke paremaks sai. Ja kuna mul on tõesti paaniline hirm hambaravi ees, siis ma tahan käia kohas, kus ma arsti usaldan ja tean, et kui midagi tehakse, siis tehakse korralikult. Maksku siis mis maksab.

Igatahes! Nüüd on hambaga lugu hästi. Ei valuta, ei pakitse. Ainult lõunaluu on natuke kange ja midagi tugevat närida ei saa (nt pähkleid), süstikohad annavad veidi tunda. Kuid valu ei ole ja see on minu jaoks põhiline. Nüüd on ju reisile sõit ka ees, päris jama kui poleks praeguseks ravi tehtud veel. Sealne soe kliima oleks asjad päris tormiselt käima löönud. Nii et niiditage hambaid, kasutage kvaliteetset hambapastat ja hambaharja ning suuvett. Kaks korda päevas, kolm toimingut järjest ning võid kindel olla, et oled teinud suure panuse oma hammaste heaollu.